poniedziałek, 10 października 2011

Zamzee

(urządzenie z wbudowanym czujnikiem aktywności)

Zamzee zostało zaprojektowane z myślą o zwiększeniu aktywności fizycznej młodzieży.  Wbudowany czujnik ruchu pozwala określać poziom aktywności ruchowej, za co przyznawane są punkty.  Zdobyte punkty można przesyłać i gromadzić  na stronie internetowej, o charakterze społecznościowym, gdzie z kolei można wykorzystać je do gier, zabaw i konkursów. Według badań zastosowanie Zamzee przyczyniło się do 30 procentowej poprawy aktywności fizycznej dzieci i młodzieży. 

poniedziałek, 19 września 2011

Wykrywacz bólu

Naukowcy z University of Stanford (USA) opracowali program komputerowy wykrywający ból u pacjenta na podstawie odczytów aktywności mózgu.
Możliwość wykrywania bólu ma szczególne znaczenie w przypadku kontaktu z pacjentami, z którymi kontakt jest utrudniony: sparaliżowanymi, osobami w śpiączce czy noworodkami.
Ból rozpoznawany jest przez komputer za pomocą samouczącego się oprogramowania, na podstawie analizy skanów aktywności mózgu.
Skuteczność komputera w wykrywaniu bólu wynosi 80%.
Badacze zaznaczają jednak, iż eksperyment przeprowadzono w warunkach laboratoryjnych i nie potwierdzono skuteczności w rozróżnianiu bólu chronicznego od silnego.


niedziela, 18 września 2011

Telerehabilitacja

czyli rehabilitacja bez wychodzenia z domu.

Projekt wprowadzenia na rynek polski innowacyjnych usług telemedycznych realizowany jest dzięki pomocnym funduszom unijnym.
Pacjent wykonuje i nagrywa zalecone ćwiczenia w domu, a fizjoterapeuta przez internet ogląda je i koryguje. Projekt umożliwia rozpoczęcie rehabilitacji w okresie przedoperacyjnym,  od razu po operacji oraz kontrolę postępów rehabilitacyjnych w późniejszym etapie. Usługa telerehabilitacji dostępna jest w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus, gdzie skierowana jest do pacjentów ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów oraz po zabiegach wszczepienia endoprotezy stawów biodrowych i kolanowych. Pozostałe ośrodki to: Instytut Kardiologii w Aninie, Międzynarodowe Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach.

Więcej informacji pod adresem: http://www.telerehabilitacja.eu/index.html

sobota, 17 września 2011

Antygrawitacyjna joga

to forma jogi ciesząca się co raz większą popularnością, która powstała w Stanach Zjednoczonych. Do zajęć wykorzystuje się zawieszony na wysokości około 1 metra jedwabny hamak. Według przeprowadzonych badań ćwiczenia tego typu są bardziej efektywne niż ćwiczenia tradycyjnie wykonywane na podłodze. Wpływają one na poprawę koordynacji i równowagi, uaktywniają pracę mięśni brzucha oraz odciążają i rozciągają mięśnie przykręgosłupowe. Antygrawitacyjna joga wprowadza element urozmaicenia dla osób zaawansowanych, pozwala się zrelaksować i odprężyć.

czwartek, 1 września 2011

Metoda FED


Jest to metoda, która znalazła zastosowanie w leczeniu skolioz (jednołukowych, dwułukowych), jak również przy leczeniu wad postawy takich jak: plecy płaskie, plecy okrągłe, plecy wklęsłe. 
W leczeniu kluczowe jest wykorzystanie specjalnej maszyny "FED system" (F-fixation, E-Elongation, D-Derotation). Urządzenie to, po dobraniu właściwych parametrów naciska i rozciąga kręgosłup, powodując zmiany w układzie kostno-mięśniowym. Programy rehabilitacyjne oprócz sesji z wykorzystaniem maszyny zawierają: program ćwiczeń korekcyjnych oraz zabiegi fizykoterapeutyczne.
Metoda pochodzi z Hiszpanii, twórcą jest prof. Sastre, prowadzący badania nad nią od lat 80tych. W Polsce cieszy się ona co raz większą popularnością.

Więcej informacji na temat tej metody uzyskać można m.in.

środa, 3 sierpnia 2011

Rehabilitacyjne gry

Nawiązując do posta Gra w ruch z dnia 7 czerwca 2011
Gry komputerowe wykorzystywane są także jako narzędzia rehabilitacyjne w:  niwelowaniu bólów fantomowych czy w procesie leczniczym pacjentów po udarach. Jak podaje Journal of NeuroEngineering and Rehabilitation pacjenci korzystający z programu gier komputerowych wykazywali poprawę funkcji motorycznych o 20-22% większą niż osoby poddane tradycyjnemu programowi rehabilitacyjnemu.

poniedziałek, 11 lipca 2011

Ćwiczenia w wodzie a ciąża

http://www.bestpregnancytips.com
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Medycznym w Sao Paulo w Brazylii potwierdziły znaczący wpływ tej formy ruchu na kobiety w ciąży. Badaniem objęto grupę 66 kobiet  ( od 20 do 32 tygodnia ciąży). W grupie kontrolnej znalazło się 31 kobiet, grupę badaną stanowiło 35 kobiet, które wzięły udział w programie regularnych ćwiczeń w wodzie.
Czas ciąży jest często okresem wielu zmian w życiu kobiety. Zmienia się nie tylko ciało ale także psychika, co może z kolei wpływać na jakość życia. Często oprócz pozytywnych odczuć związanych z oczekiwaniem na pojawienie się potomka  pojawiać się mogą: poczucie nieatrakcyjności, ociężałości oraz problemy z wykonywaniem codziennych czynności.  Amerykańscy naukowcy dowiedli, iż regularny wysiłek fizyczny o umiarkowanej intensywności sprawia, że kobiety ciężarne czują się pewniej ,są sprawniejsze a przez co odczuwają większe zadowolenie z życia. Bazując na tych doniesieniach naukowcy z Sao Paulo przeprowadzili badania na grupie kobiet w ciąży pod kątem fizycznych i psychicznych korzyści (tabela poniżej) płynących z ćwiczeń w wodzie.

Korzyści fizjologiczne
Korzyści psychologiczne
Zmniejszenie obrzęków
Poprawa samopoczucia
Redukcja obciążenia stawów
Wzrost satysfakcji
Zwiększenie diurezy
Wzrost pewności siebie
Redukcja bólu umiejscowionego
w okolicy lędźwiowo-krzyżowej
Zmniejszenie prawdopodobieństwa
wystąpienia depresji poporodowej
Obniżenie ciśnienia
Wzrost świadomości ciała
Zwiększenie objętości wód płodowych

Zmniejszenie zapotrzebowania na środki
przeciwbólowe w trakcie akcji porodowej

Zwiększenie kontroli nad utrzymaniem
 właściwej wagi



czwartek, 30 czerwca 2011

wózek

materiały własne
W związku z tym, że nastały wakacje rozszerzam tematykę środowiska wodnego i ćwiczeń w wodzie. Środowisko wodne stwarza doskonałe warunki do ćwiczeń rehabilitacyjnych. Oczywiście należy zacząć od tematu podstawowego jakim jest dostępność do akwenów dla osób niepełnosprawnych. Obecnie standardem w budownictwie jest wyposażenie pływalni w urządzenia umożliwiające korzystanie z niego przez osoby poruszające się na wózkach(począwszy od podjazdów przez szatnie po urządzenie dźwigowe umożliwiające wprowadzenie i wyprowadzenie z wody). Standardem powinno być również wyposażenie kąpielisk otwartych jeziornych czy morskich w specjalistyczny wózek. Dzięki tego typu rozwiązaniom, każda chętna osoba m.in. z dysfunkcjami neurologicznymi w bezpieczny sposób może zostać wprowadzona do wody. W Polsce na pewno taki sprzęt znajduje się na kąpielisku Stogi w Gdańsku.

wtorek, 7 czerwca 2011

Gra w ruch

                                                                             
fot.:http://www.gaminator.tv/gra/3093,Wii-Fit.html
Japońska firma Nintendo stworzyła program do ćwiczeń Wii Fit. Ma on na celu zmotywować i nakłonić do ćwiczeń tych, którzy większość czasu spędzają przed komputerem.  Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Politechniki w Queensland ćwiczenia oprócz utraty masy ciała przyczyniają się do: redukcji tkanki tłuszczowej w okolicach brzusznych, poprawy elastyczności i koordynacji ruchowej. Producenci dodatkowo podkreślają zaletę gier ruchowych, z których można korzystać w domu, jaką jest oszczędność czasu. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba dojeżdżać do klubów fitness, na baseny itp.

środa, 1 czerwca 2011

Wolność dla stóp

    
fot.: http://www.vibramfivefingers.com/products.html
26 kości, połączone 33 stawami, wprawiane w ruch przez 20 mięśni - stopa. Jej średnia  powierzchnia to 100 cm2. Stopy przenoszą cały ciężar ciała, przez całe życie. Na co dzień zamknięte w: szpilkach, trzewikach, mokasynach, czółenkach czy półbutach. Jakiś czas temu na rynku pojawiła się alternatywa: buty typu fivefingers - pięciopalczaste buty; modele zarówno sportowe jak i bardziej "wyjściowe". Gwarantują wrażenie chodzenia na boso, z jednoczesnym zabezpieczeniem podeszwy stopy.
Producenci prezentują te produkty jako wzmacniające stawy i mięśnie stopy oraz podudzia, zwiększające zakres ruchu oraz poprawiające pracę receptorów czucia głębokiego.
 Warto spróbować i poczuć to na własnych stopach... 

Woda w ruch

     
fot.:http://www.layoutsparks.com/myspace-layo
Zbliża się czas letni, zwykle to też czas zwiększonej aktywności ruchowej. To także czas, w którym chętnie korzystamy z basenów czy otwartych akwenów wodnych. Aquajoga, watsu, aquajogging to jedne z form treningu bądź terapii w wodzie.  Ćwiczenia w wodzie stanowią ważny element rehabilitacji. Znajdują zastosowanie m.in. w: kardiologii, ortopedii, reumatologii i neurologii.  Warto zwrócić uwagę na tego rodzaju zajęcia ze względu na możliwości jakie oferuje nam środowisko wodne. 
Więcej informacji znajduje się w artykule:  Współczesne metody prowadzenia ćwiczeń w środowisku wodnym dostępnym w zakładce "artykuły".

piątek, 20 maja 2011

witam serdecznie

Witam serdecznie wszystkich zainteresowanych szeroko pojmowaną fizjoprofilaktyką oraz fizjoterapią. Fizjoterapeutów i nie-fizjoterapeutów, wszystkich zainteresowanych nowinkami ze świata FIZJO. Na stronie będą prezentowane, ciekawostki, artykuły dotyczące nowego spojrzenia na problemy fizjoterapeutyczne oraz informacje już znane, ale o których warto przypomnieć. Życzę miłej lektury.